בתהליך בחירת עורך-דין להליך משפטי בסכסוך עבודה, יש לקחת בחשבון, כמובן, את הנסיון, המקצועיות והשירות של משרד עורכי-הדין, אך בנוסף יש לשקול את נושא העלויות.

כמו בכל שירות – הרצון הוא לא לשלם יקר מידי, אך במיוחד בתחום מבוסס מקצועיות כמו עריכת-הדין, זול עלול לעלות ביוקר.

עורך-דין צעיר, עשוי להסכים לעלויות נמוכות מהמקובל – אך כמובן שבחירה בו עלולה לעלות בתוצאה משפטית רחוקה ממה שציפית.

יותר מכך, עורך-דין שאינו מנוסה מספיק בדיני עבודה, לא ידע למצות את כל הטיעונים המשפטיים – בתביעה או בהגנה – והלקוח אפילו לא ידע שהוא מפסיד מכך. למשל, עובד שפוטר מהעבודה ומעוניין לתבוע פיצויי פיטורים וזכויות שנובעות מהפיטורים, עשוי לגלות בפגישה עם עורך-דין מנוסה שהוא לא קיבל גם שעות נוספות וזכויות נוספות שהוא כלל אל היה מודע להן.

לכן, לפני שבוחנים את נושא העלות, כדאי לבחון האם משרד עורכי-הדין עומד בתנאי חשוב יותר – האם הוא משרד מקצועי ומנוסה מספיק בתחום דיני העבודה, ורק לאחר מכן לבחון את נושא העלות. בין-היתר חשוב לקחת בחשבון שקיימים משרדים שעוסקים באופן מובהק בדיני עבודה, וישנם משרדים שעוסקים בתחומים רבים ולאו דווקא מתמחים רק בתחום דיני העבודה. במרבית המקרים כדאי לאתר משרד עורכי-דין עם התמחות ספציפית, כי יש סיכוי רב יותר שהוא מנוסה יותר בתחום.

ראה סיפורי הצלחה בייצוג לקוחותינו »

ייצוג מעסיקים וחברות »

כיצד אנו מנהלים הליכים משפטיים בבית-הדין לעבודה  »

הסכם שכר טרחה של עורך דין לדיני עבודה

שכר הטרחה שמקובל לגבות במשרדי עורכי-דין לדיני עבודה תלוי במוניטין והנסיון של המשרד ובמורכבות התיק.

מקובל ששכר טרחה של עורך דין לדיני עבודה בהגשת תביעה עבור עובד יכול להיות משולם באחוזים מהתוצאה – בדרך-כלל בשיעור של 15% עד 30% – תלוי בגובה התביעה ובמורכבות שלה.

בתביעות עד עשרות אלפי שקלים שכר הטרחה יהיה בדרך-כלל סביב 25%, ובתביעות של למעלה מ-100,000 ש"ח שכר הטרחה יכול לרדת לכ-20%. שוב, כמובן הכל תלוי במורכבות התביעה.

לעתים נגבה סכום ראשוני לפתיחת תיק והוצאות משרדיות שיכול לנוע בין 500 עד 3,000 ש"ח.

שכר הטרחה בייצוג מעסיק בתביעה שהגיש עובד, יכול לנוע בין 7,000 – 8,000 ש"ח ועד עשרות אלפי שקלים – תלוי במורכבות התביעה. לעתים חלק משכר הטרחה משולם על בסיס אחוז החסכון מהתביעה, בשיעור כ-3% עד 8%.

כמובן שהעלויות משתנות מאוד בין משרד אחד לאחר ובין תיק אחד לאחר.

הבדלים גדולים בין משרדי עורכי-דין

יש לדעת כי קיימים הבדלים גדולים בשכר-הטרחה המבוקש בין משרדים שונים. ישנם משרדים שדורשים שכר-טרחה מראש, בלי קשר לתוצאה המשפטית, ישנם משרדים שמבקשים שכר טרחה שמבוסס על הצלחה (באחוזים בדרך-כלל) ויש מקרים שמבוקש שכר טרחה חלקי מראש והיתר לפי תוצאה. חלק מהמשרדים גובים שכר טרחה לפי שעות עבודה. בכל מקרה אין אחידות, וכל תיק נבחן לגופו לפי המורכבות שלו.

בתחום דיני העבודה קיימים משרדים שמייצגים אך ורק מעסיקים או אך ורק עובדים, וקיימים משרדים שמייצגים גם עובדים וגם מעסיקים. דומה שלרוב הלקוחות יש יתרון לפנות למשרד שמייצג גם עובדים וגם מעסיקים, ויודע לנהל הליכים משני צדי המתרס. יתר על כן, משרדים שמייצגים אך ורק מעסיקים יהיו, בדרך-כלל, יקרים מאוד.

ייצוג עובד בתביעה נגד מעסיק

בייצוג עובד בתביעה נגד מעסיק שכר הטרחה המקובל יכול להיות משולם באחוזים בלבד, או בתשלום מראש או בשילוב של תשלום מסויים מראש והיתר באחוזים. משרדי עורכי-דין מסויימים מבקשים תשלום לפי התקדמות ההליך – לכל דיון משפטי ולכל שלב בהליך המשפטי בנפרד.

הכלל החשוב הוא – אם עורך-הדין מסכים לייצג בהליך משפטי בתשלום המבוסס על הצלחה – זה מעיד על כך שהוא מאמין בסיכוי המשפטי. אם הוא מבקש תשלום גבוה מראש, יש לבחון היטב האם הסיכוי המשפטי שווה את ההשקעה.

משרדנו מייצג עובדים, כמעט תמיד, בשכר טרחה שמבוסס ברובו הגדול על הצלחה. זאת, מאחר שאנו מייצגים רק כאשר אנו בטוחים בהצלחה של התביעה. אם התביעה אינה מבוססת נגיד זאת ללקוח והוא יידע להימנע מלהגיש אותה ולבזבז כסף וזמן.

במקרה שלעובד תביעה בסכום קטן שלא עולה על אלפי שקלים, יש קושי רב באיתור עורך-דין שיסכים לקחת על עצמו ייצוב בתביעה, שכן העלויות לא יצדיקו שכירת שירותים של עורך-דין. במקרה כזה אפשר לשקול סיוע של עורך-דין בכנה של כתב-תביעה והדרכה כיצד לנהל את ההליך עצמו ללא עורך-דין. משרדנו נותן שירות זה.

ייצוג מעסיק בהגנה מפני תביעה של עובד

במרבית המקרים, מעסיק ישלם שכר-טרחה עבור ייצוג בהליך משפטי לאחר שההליך נכפה עליו עקב תביעה שהוגשה על-ידי עובד. בשלב זה חשוב לבחון היטב, באמצעות עורך-דין לענייני עבודה, מה הסיכון בתביעה. לעתים רבות תביעות מוגשות בסכומים גבוהים בהרבה ממה שסביר שהעובד אכן יזכה בסופו של דבר, ולעתים מוגשות תביעות לא מבוססות ולא מוצדקות.

אם חלק מהתביעה של העובד מוצדק, כדאי למעסיק לבחון עם עורך-הדין האם נכון לשלם כבר בשלב הראשון של ההליך המשפטי את הסכום שאינו שנוי במחלוקת, ואף למנף זאת למשא ומתן וסגירת התביעה בהסכם, באופן שיחסוך את מרבית העלויות בהליך.

עלויות נוספות מלבד שכר-הטרחה של עורך-הדין

מלבד עלויות שכר-הטרחה של עורך-הדין, על הלקוח לשאת בעלויות נוספות:

– אגרה בשיעור של 1% מסכום התביעה. תביעה לשכר עבודה, חופשה, הבראה ורכיבי שכר נוספים וכן תביעה לפיצוי לפי חוק הטרדה מינית – אינה חייבת באגרה. תביעה לפיצויי פיטורים, פיצוי בגין פיטורים שלא כדין, פנסיה ותביעה של מעביד כנגד עובד – חייבת בתשלום אגרה של 1%. כלומר, תביעה של 200,000 ש"ח תחוייב באגרה בשיעור של 1%. עם-זאת, אם התביעה היא לגמול שעות נוספות, למשל, לא תשלום אגרה כלל.

במקרה של פשרה בהליך המשפטי – גם פשרה שמושגת בשלב מתקדם של ההליך – מחזיר בית-הדין את מרבית האגרה ששולמה.

– לעתים נזקק עורך-הדין לשירותים חיצוניים כגון תמלול של שיחות מוקלטות, דוחות איכון מחברות סלולר, תרגום תצהיר של מסמך שאינו בעברית כדומה. אם יש חשיבות להצגת המסמך לבית-הדין על-מנת להוכיח את התביעה – יישא הלקוח בעלות. בדרך-כלל בהליכים בבית-הדין לעבודה לא מדובר בעלויות משמעותיות.

– שכר עדים. צד שמזמין עדים למתן עדות צריך לשלם להם שכר בטלה לפי החלטת השופט. בדרך-כלל מדובר על עלות של כמה מאות שקלים לכל עד. כמובן שלא תמיד יש צורך בזימון עדים, ולעתים כלל אין עדים רלוונטיים. אם העד מוותר על שכרו – מה שקורה במקרים רבים כשמדובר בעדים שהם עמיתים לעבודה – אז כמובן שאין צורך בתשלום.

תשלומים נוספים למומחים חיצוניים

ישנם מקרים שיש צורך להיעזר במומחה חיצוני לביצוע תחשיבים מורכבים, למתן חוות-דעת אקטוארית וכדומה. משרדנו משתדל להימנע עד כמה שניתן מפנייה למומחים חיצוניים על-מנת לחסוך הוצאות ללקוח. ישנם משרדים אשר מבצעים את תחשיבי התביעה באמצעות רואה-חשבון חיצוני. לטעמנו מדובר בשיטת עבודה לא יעילה ולא מקצועית. במשרדנו כל התחשיבים מבוצעים על-ידי עורכי-הדין באופן מדוייק ומקצועי ללא צורך בפנייה לרואה-חשבון חיצוני ונשיאה בעלויות נוספות (עם-זאת, ישנם מקרים שיש צורך משפטי בפנייה למומחה, כמו למשל למתן חוות-דעת אקטוארית במקרה של תביעת אובדן כושר עבודה).

ייעוץ בדיני עבודה עם עורך-דין »