סדר השלבים מרגע שלקוח מגיע למשרדנו ועד לסיומו של הליך משפטי

▪ בפגישה הראשונה מקבל הלקוח ייעוץ שלם ומקיף באשר לזכויות המגיעות לו, האפשרויות המשפטיות והערכת הסיכויים לזכייה בתביעה. אם חסרים מסמכים או ראיות אנו מסייעים ללקוח להשיג אותם. למשל באמצעות החתמה על תצהירי עדות או הקלטת המעסיק או המנהלים  במקום העבודה (את ההקלטה מבצע הלקוח לבדו מאחר שלעורך-דין אסור להקליט שיחה). אם מדובר במעסיק שנתבע על-ידי עובד אנו נבחן את הסיכונים שמגולמים בתביעה.

▪ לאחר השלמת השלב הראשון, שכולל גם בנייה של הטקטיקה המשפטית – אנו נשקול אם לשלוח מכתב דרישה או להגיש תביעה. באותם מקרים בהם אנו סבורים שמכתב דרישה לא יועיל בדבר – אין מניעה להגיש תביעה אף ללא פניה מקדימה למעסיק.

▪ בשלב הבא נשלים עריכתו של כתב תביעה (או כתב הגנה) שממצה את טיעוניו המשפטיים של הלקוח.

▪ לאחר זמן מה יגיש הצד השני כתב הגנה מטעמו ואנו נלמד אותו. ככל שידענו לתכנן הכל מראש, כתב ההגנה לא צריך להפתיע אותנו.

▪ לאחר הגשת כתב הגנה מחליפים הצדדים מסמכים באמצעות "תצהירי גילוי מסמכים". אם יש צורך אנו מגישים בקשה לבית-הדין לעבודה להורות לצד השני למסור לנו מסמכים חיוניים. בשלב זה אנו נחשוף הקלטות שיש בידינו, ולעתים אף נבקש "צווי איכון" של טלפון סלולארי על-מנת להוכיח עבודה בשעות נוספות וכדומה.

▪ בחלוף מספר חודשים מתקיים דיון ראשון (קדם משפט) במהלכו מנסה בדרך-כלל השופט להביא את הצדדים לפשרה. אם מוצעת הצעת פשרה שהלקוח מרוצה ממנה – נחתם הסכם פשרה (לעתים הסכם כזה מושג אף לפני קיום דיון משפטי). במהלך דיון זה ניתנות לעתים החלטות בבקשות לגילוי מסמכים, זימון עדים וכדומה.

▪ אם לא הושגה פשרה ההליך ממשיך ולאחר הדיון אנו פונים לעדים רלוונטיים ומבקשים להחתים אותם על תצהירים. אם עד מסויים לא מעוניין לשתף פעולה – אנו מבקשים צו שמורה לו להתייצב לדיון, ובהתאם להוראות הצו השיפוטי הוא חייב להתייצב.

▪ לאחר שכל אחד מהצדדים הגיש את תצהיריו והזמין עדים מטעמו, מתקיים דיון הוכחות (בדרך כלל לאחר חודשים ארוכים של המתנה). בדיון ההוכחות נחקר כל אחד מהעדים ליד דוכן העדים, באמצעות עורך-הדין של הצד שכנגד. גם התובע והנתבע נחקרים. ראשית, התובע ועדיו, ולאחר מכן הנתבע ועדיו. גם בדיון זה נעשים בדרך-כלל נסיונות פשרה ולעתים רבות הם מצליחים.

▪ ככל שלא מושגת פשרה גם בדיון ההוכחות, מגיש כל אחד מעורכי-הדין של הצדדים סיכומים משפטיים בכתב, ולאחר מכן ממתינים לפסק-דין של בית-הדין (שניתן לאחר מספר ימים, שבועות או חודשים). אם צד לא מקיים את פסק-הדין ניתן לפעול נגדו בהליכי הוצאה לפועל (ברוב המוחלט של המקרים אין צורך בכך, והצדדים מכבדים את פסק-הדין ופועלים לפיו).

▪ אם מי מהצדדים לא מרוצה מפסק-הדין, וסבור שיש לו סיכוי משפטי – הוא רשאי לערער על התוצאה לבית-הדין הארצי לעבודה בירושלים. בערעור מתנהל הליך קצר יותר, שדן בעיקר בשאלה אם נפלו טעויות משפטיות בפסק-הדין. הדיון בערעור מתקיים בפני הרכב של חמישה – שלושה שופטים ושני נציגי ציבור, אשר נותנים את ההחלטה ברוב קולות (בדרך-כלל פסקי-הדין ניתנים פה אחד)

הליך משפטי בבית-הדין לעבודה עשוי להמשך שנתיים ואף יותר.

בית הדין לעבודה »