מהו חוזה

חוזה הוא התקשרות בין צדדים, בדרך של הצעה וקיבול. ברגע שצד אחד מציע, והצד השני מקבל – זהו חוזה.

חוזה אינו חייב להיות כתוב, ולמעשה מרבית החוזים בין צדדים הם חוזים בעל-פה, והם מחייבים בדיוק באותה מידה כמו חוזה כתוב. אלא שברגע של מחלוקת, כל צד מפרש את ההסכמות באופן אחר, או אף מכחיש את עצם קיומו של החוזה, ובהעדר הסכם כתוב המחלוקות מגיעות בקלות לתביעות משפטיות. חוזה שכתוב בצורה מדוייקת, נועד להסיר את הספקות ולמנוע מחלוקות משפטיות בין הצדדים.

חוזה = הסכם. מדובר במונחים זהים מבחינה משפטית. הסכם זו למעשה ההסכמה בין הצדדים, שהיא החוזה עצמו.

עורך דין לענייני חוזים

במהלך השנים משרדנו ייצג מאות חברות ומעסיקים, ובאופן זה צבר נסיון רב בעריכה של חוזים בתחומים אזרחיים, בדיני עבודה, בשותפויות בהתקשרויות קבלניות ועוד.

עורך-דין המייעץ או מייצג בעריכת חוזה, יכול לעשות זאת מטעם צד אחד, ולהתנהל מול עורך-דין שמייצג את הצד השני. לעתים עורך-דין אחד עורך חוזה לטובת שני צדדים. במקרה כזה מחובתו של עורך-הדין לייצג את מלוא האינטרסים של שני הצדדים, באופן אובייקטיבי, ולהסביר את המצב המשפטי באופן מלא לכל הצדדים להסכם.

עו"ד המתמחה בעריכת חוזים צריך לצפות את כל האפשרויות והבעיות שיכולות לצוץ בעניין החוזה, ולהציע פתרונות יצירתיים בנוסח החוזה. כמובן, שבסופו של דבר רק הצדדים יחליטו האם כל סעיף וסעיף מקובל עליהם ואם הם מעוניינים לחתום על החוזה בנוסחו הסופי.

הגשת תביעה לבית-המשפט עקב הפרת הסכם

במקרה של סכסוך בין צדדים שהתקשרו ביניהם בחוזה, רשאי כל אחד מהצדדים להגיש תביעה משפטית.

תביעות משפטיות עד לסכום של כ-34,000 ש"ח כדאי להגיש לבית-המשפט לתביעות קטנות. הפרוצדורה בבית-משפט זה מהירה וקלה מאוד, והדיון מתנהל ללא עורכי-דין, אלא רק במעמד הצדדים והשופט. בדרך-כלל תביעות בבית-משפט זה מסתיימות בדיון אחד. חברהבע"מ אינה רשאית להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות.

תביעות מעל סכום התקרה של בית-משפט לתביעות קטנות יש להגיש לבית-משפט שלום, ותביעות מעל 2.5 מליון ש"ח יש להגיש לבית-משפט מחוזי.

עורך דין לעריכת חוזה עבודה »