איך מאתרים את עורך הדין הכי טוב לדיני עבודה

כל אדם או חברה שנקלעים לסכסוך משפטי או נדרשים לקבל ייעוץ בדיני עבודה היו רוצים לשכור את עורך-הדין הכי טוב לדיני עבודה. אף אם היתה דרך פשוטה לברר – מיהו אותו עורך-דין הכי טוב – מטבע הדברים הדבר היה כרוך בהוצאה כספית גדולה מאוד, שבמרבית המקרים לא תצדיק פניה לאותו עורך-דין.

מנגד,  כפי הנראה זה לא יהיה חכם לבחור את עורך-הדין הזול ביותר שיש.

לכן, כאשר מחפשים את עורך-הדין הכי טוב בתחום מסויים – ובפרט בתחום התמחות ספציפי כמו דיני עבודה – צריך לאתר את אותו עורך דין שמתאים לצרכים של הלקוח, כנתבע או תובע, כמעסיק או כעובד, בהתחשב באופי השירות הנדרש או גודל התביעה והסכסוך הכספי.

דירוג עו"ד דיני עבודה הכי טובים

אתרים שונים מציעים דירוגים של משרדי עורכי-הדין המובילים בתחומים שונים. כך למשל באתרים dun's100  או BDi. הדירוגים באתרים אלה, על-פי-רוב, אינם מתבססים על איכות, אלא על מספר עורכי-הדין והעובדים במשרד, וגם על אותם משרדי עורכי-דין שמוכנים לשלם על פרסום בחלק מאותם אתרים מדרגים. 

יחד-עם-זאת, חלק גדול מהמשרדים המובילים באותם דירוגים הם אכן משרדים מקצועיים, אך גם יקרים מאוד. בדרך-כלל, משרדי עורכי-דין אלה עוסקים בעיקר בצד של ייצוג מעסיקים ומייצגים בעיקר חברות גדולות, ששוכרות שירותים משפטיים נוספים שונים מאותם משרדים.

צפו בעורך-דין אורי שאבי מסביר אודות ניהול הליך משפטי וכן דגשים לבחירת עורך-דין לדיני עבודה: 

מה הופך עורך-דין לדיני עבודה לעורך-דין טוב?

נשאלת השאלה איך קובעים בכלל מיהו עורך-דין טוב. בתחום מורכב ועם הרבה תשובות אפורות שאינן שחור ולבן התשובה מורכבת, אבל ניתן לנסות לענות עליה.

נלך לעניינים המובנים מאליהם: עורך-דין טוב צריך לתת ללקוח שירות טוב, נגיש, זמין וענייני, להשיב לו באופן סביר, ענייני ומהיר על שאלות, לבצע את העבודה לשמה נשכר, ולגבות שכר טרחה הוגן ולא מוגזם.

אך בסופו של דבר עורך-דין שעוסק בתחום שהוא ניהול סכסוכים משפטיים בין עובד למעסיק נמדד על סמך התוצאות, שבאות לידי ביטוי במספרים וכסף. בעניין זה, לפני שנכנסים להליך עורך-דין טוב ידע לשקף ללקוח שלו מה התוצאה המשפטית המסתברת בהליך המשפטי. ככל שעורך-הדין יודע לזהות מראש את התוצאה המיטבית שניתן להגיע אליה, ואף יודע להגיע אליה – הרי שהוא עורך דין טוב וראוי. 

בתחום דיני העבודה במקרים רבים מאוד ניתן להעריך בהסתברות יחסית גבוהה את התוצאה המשפטית הסופית, באופן די מדוייק. מצופה מעורך-דין שידע לעשות זאת. כמובן שלא ניתן לדייק כי ההליך המשפטי כרוך מהרבה מאוד משתנים שקשה לצפות, אך גם את טווח הטעות וההסתברויות על עורך-הדין לשקף באופן מלא ללקוח.

כאשר מדובר בתביעה קשה מאוד וחסרת סיכוי כמעט – חשוב שעורך-הדין ידע זאת וידע לשקף זאת מראש ללקוח, על מנת שישקול האם כדאי לו להכנס להוצאות משפטיות זמן וסיכונים שכרוכים בהליך.

עורך-דין – בכל תחום – ובמיוחד בתחום דיני העבודה – שלא יודע לשקף ללקוח את האפשרויות וההסתברויות לזכיה או הפסד חלקי או מלא בהליך – אינו עורך דין טוב! 

משרדי עורכי-דין גדולים וקטנים

על-פי-רוב, משרדי עורכי-הדין הגדולים, שבהם כמה עשרות (או כמה מאות) עורכי-דין, הינם משרדים שמחזיקים מחלקות בתחומי התמחות שונים, וביניהן גם מחלקת דיני עבודה. כאמור, אותם משרדים יהיו בדרך-כלל יקרים מאוד.

מנגד, ישנם משרדים קטנים יותר, בהם עורך-דין אחד ועד מספר עורכי-דין, וחלק גדול מהם הינם משרדים שיגבו שכר-טרחה שיכול להתאים לקהל לקוחות רחב יותר.

משרדים שמתמחים בדיני עבודה בלבד

ישנם עורכי-דין לא מעטים שעוסקים בדיני עבודה כאחת מכמה התמחויות. יש לציין בעניין זה, שכאשר עורך-דין מקבל רשיון עריכת-דין, הוא רשאי לעסוק בכל תחום – ללא מגבלה. ללקוח לא תמיד יש מושג מה הנסיון והידע של עורך-הדין בתחום הספציפי בעניינו פנה לאותו עורך-דין.

לכן, כאשר מאתרים עורך-דין – בכל תחום – כדאי לוודא שמדובר בעורך-דין שעוסק אך ורק בתחום התמחות אחד. כך ניתן להניח שאותו עורך-דין מנוסה ומעודכן באותו תחום התמחות.

בהקשר זה יש לציין כי במשרדי עורכי-דין גדולים, מקובל שיש מחלקות בתחומים שונים. באופן זה, עורכי-דין שונים מתמחים באותם משרדים בתחום ספציפי ועוסקים אך ורק באותו תחום. כך נשמרת המקצועיות של כל מחלקה ושל כל עורך-דין במשרד. באופן דומה, ישנם משרדים קטנים של עורך-דין אחד או כמה עורכי-דין שעוסקים אך ורק בתחום אחד, ויכולים להציג מקצועיות ונסיון באותו תחום, שלא נופלים מהאיכות שקיימת במשרדים הגדולים.

עורכי-דין לדיני עבודה שמייצגים עובדים או מעסיקים

בתחום דיני העבודה ישנה חלוקה מבנית של הצד אותו מייצג עורך-הדין – את העובד או את המעסיק. מדובר בצדדים שאינם שווים בכוחם. בדרך-כלל, היכולות הכלכליות של המעסיק יהיו גדולות יותר מזה של העובד. בנוסף, מקובל ששכר הטרחה שישלם עובד עבור תביעה יהיה ברובו על-פי תוצאת ההליך ואילו שכר הטרחה שישלם המעסיק ישולם במהלך ההליך המשפטי ללא קשר לתוצאתו. 

ישנם משרדי עורכי-דין שמייצגים אך ורק מעסיקים, או אך ורק עובדים, וישנם משרדים שמייצגים גם עובדים וגם מעסיקים. לכן, אם אתה עובד, כדאי לוודא כי משרד עורכי-דין עוסק בעיקר או באופן משמעותי בייצוג של עובדים; וכך להפך, אם אתה מעסיק.  

עורכי-דין בעלי נסיון

כאשר מחפשים עורך-דין – בכל תחום – כדאי תמיד לפנות לעורך-דין שהוא בעל נסיון בתחום. אם מדובר בעורך-דין שעוסק בתחום ספציפי למעלה מ-10 שנים, במרבית המקרים הוא יהיה די מנוסה.

בנוסף, בשלב ההכרות עם עורך-הדין, כדאי לברר האם עורך-הדין בעל נסיון בנושא הספציפי בעניינו פנה אליו הלקוח – כמו למשל ייצוג של פרינסר, או פיטורים שלא כדין. תחום דיני העבודה הינו תחום רחב ועל-כן גם עורך דין מנוסה לא תמיד יהיה מנוסה דיו בנושא מסויים בתוך אותו תחום. 

כך, למשל, ישנם מספר משרדי עורכי-דין שעוסקים בעיקר בייצוג עובדים זרים. אותם משרדים יכולים להיות מנוסים מאוד בדיני עבודה ובייצוג של מאות רבות של עובדים זרים, אך יש חשש לא יהיו מנוסים מספיק בהליכים משפטיים שקשורים לפרילנסרים.

שירות אישי

כאשר פונים למשרד עורך דין לענייני עבודה שבו יותר מעורך-דין אחד, חשוב לברר ולוודא מיהו אותו עורך-דין במשרד שייצג אותי כלקוח. לעתים רבות הפגישה הראשונה נעשית עם ראש המשרד, שעושה רושם כעורך-דין טוב ומנוסה, ולאחר מכן מתברר שהתיק מנוהל על-ידי עורך-דין אחר, מנוסה ומקצועי פחות. חשוב להפגש עם אותו עורך-דין ולוודא שניתן למצוא איתו מכנה משותף ותקשורת טובה ולוודא שהוא מנוסה ומקצועי.

לסיכום – הכללים לאיתור עורך דין דיני עבודה הכי טוב !

1. לוודא שהמשרד בעל נסיון של 10 שנים בתחום דיני העבודה (ועדיף אף יותר);

2. לוודא שעורך-הדין עוסק אך ורק בדיני עבודה – כתחום התמחות יחיד במשרד או במסגרת מחלקה במשרד;

3. לוודא האם המשרד עוסק על-פי רוב בייצוג עובדים או מעסיקים;

4. לוודא שהתיק מנוהל על-ידי עורך-דין מנוסה במשרד ולא עורך-דין זוטר. 

לשיחת טלפון אישית עם עורך-דין אורי שאבי – התקשרו 03-6091103