בשנת 2015 הוגשה הצעת חוק בכנסת למניעת התעמרות בעבודה. בהצעת חוק זו נקבעו איסורים שונים להתעמרות או התנכלות בעבודה, וניתנה סמכות לבית-הדין לעבודה לפסוק פיצוי לעובד שהמעסיק שלו התעמר או התנכל בו. הצעת החוק לא עברה בכנסת, ולכן לא ניתן להגיש תביעות מכוח הצעת חוק זו.

למרות היעדרו של חוק בעניין, במספר פסקי דין ניתנו פיצויים לעובדים שחשו מושפלים עקב התנכלות בעבודה. פסק-הדין המפורסם ביותר הינו בעניינו של מני נפתלי נגד שרה נתניהו ומדינת ישראל. בפסק-דין זה זכה מני נפתלי, שעבד בבית ראש הממשלה, בפיצוי של עשרות אלפי שקלים, לאחר שהוכחה טענתו על התנכלות והתעמרות מצדה של גב' שרה נתניהו. פסק-דין זה ניתן על-ידי בית-הדין האזורי לעבודה בירושלים.

יחד עם זאת, מלבד פסק-דין זה ומספר פסקי-דין נוספים – אין מקרים רבים של פסיקת פיצוי עקב התעמרות או התנכלות בעבודה. תביעות רבות מוגשות בנושא ואולם בתי הדין לעבודה עדיין לא הרחיבו את הנושא ובמרבית המקרים התביעות נדחות או שנפסקים פיצויים בסכומים זניחים יחסית.

אך אין זה אומר שאין מה לעשות. עובד יכול לנסות להתמודד עם התנכלות במקום העבודה באמצעות ליווי של עורך-דין שיפעל על-מנת להפסיק את ההתנהגות הפוגעת. כשאין ברירה העובד רשאי להתפטר מהעבודה תוך זכאות מלאה לפיצויי פיטורים ודמי אבטלה.

▪ התפטרות עקב התעמרות בעבודה »

▪ האם תלוש השכר שלך תקין? »