מה קורה כשהמעסיק לא מעביר כספים לקרן הפנסיה

כיום כמעט כל עובד שכיר זכאי להפרשות מהמעסיק לקרן פנסיה. המעסיק מחוייב להעביר מדי חודש את הסכומים הנדרשים לקרן הפנסיה. את חלק העובד שנוכה מתלוש השכר, את חלק המעסיק ותשלום על חשבון פיצויי פיטורים. בדרך-כלל מדובר על 18.5% משכר העבודה.

אם המעסיק לא מעביר את הכספים לקרן הפנסיה הזכויות של העובד נפגעות בכמה אופנים:

– החסכון הכספי בקרן הפנסיה נפגע.

– קרן הפנסיה עלולה לבטל את הביטוח, ואז העובד נותר ללא ביטוח אובדן כושר עבודה (שהוא חלק בלתי נפרד מכל קרן פנסיה).

הרעת תנאי עבודה »
▪ חישוב פיצויי פיטורים »

עורך דין בענייני פנסיה

עורך דין לענייני עבודה הוא עורך-דין בעל ידע בענייני פנסיה של עובד. 

קודם כל צריך לעקוב מעת לעת שהכספים אכן מועברים לקרן הפנסיה כמו שצריך. קרן הפנסיה מחוייבת לשלוח דוחות רבעוניים ושנתיים. אם אתה מקבל אותם – אל תזרוק או תניח בצד – תקרא ותוודא שהיו הפקדות במהלך השנה.

במקרה של אי העברת כספים לקרן הפנסיה, העובד יקבל בדרך כלל מכתב מקרן הפנסיה שמתריע על כך. לכן גם במקרה זה כדאי לשים לב למכתבים מקרן הפנסיה, ולא להתעלם מהם.

קורה שקרן הפנסיה לא שולחת מכתב, או שהמכתב לא מגיע לכתובתו של העובד. לכן כדאי מדי מספר חודשים ולכל היותר אחת לשנה לוודא שבוצעו הפקדות תקינות לקרן הפנסיה. לעתים המעסיק מפסיק להפקיד לחלוטין ולעתים ההפקדות חסרות רק בחלק מהחודשים. 

קורה גם שהמעסיק מעביר כספים לקרן הפנסיה אבל הם לא נקלטים בחשבון של העובד, כך שהוא לא רואה אותם והם כאילו לא שולמו. לכן המעקב חשוב מאוד.

מה עושים כשהמעסיק לא מעביר כספים לקרן הפנסיה

קודם כל חשוב לדעת שאי העברת כספים לקרן פנסיה זו עילה לתביעה של המעסיק. במקרה שהמעסיק ניכה סכומים מתלו השכר של העובד ולא העביר אותם לקרן הפנסיה – זו נחשבת גניבה ממש, שהיא אף עבירה פלילית, ולעובד יש זכות לתבוע גם את בית העסק וגם את בעלי החברה (אם מדובר בחברה בע"מ). 

תביעה נגד המעסיק יש להגיש בבית-הדין לעבודה, וכדאי לעשות זאת באמצעות עורך דין לענייני עבודה. במסגרת התביעה ניתן לתבוע את מלוא הזכויות שהעובד הפסיד, כולל הפסד התשואה (הריבית) עקב אי העברת הכספים במועד.

ניתן גם להגיש תלונה במשרד הכלכלה, שעשוי להטיל קנסות על המעביד.

מה קורה אם קרן הפנסיה ביטלה את הביטוח

כאמור, קרן הפנסיה עלולה לבטל את הביטוח לאחר מספר חודשים בהם המעסיק לא העביר כספים לקרן הפנסיה.

בדרך-כלל זה עלול לקרות לאחר מכתבי התראה שנשלחו למעסיק ולעובד על אי העברת הכספים. חשוב שהעובד יהיה ער לכך, כי במקרה של מחלה או תאונה הוא לא יהיה מבוטח. במקרה כזה, ניתן יהיה לתבוע את המעסיק על הנזק, אבל במקרה של נזק גדול יהיה מאוד קשה לגבות מהמעסיק סכומים גדולים, שקל יותר לקבל אותם מקרן פנסיה.

עו"ד אובדן כושר עבודה »