הליכים לפירוק חברה יכולים להינקט על-ידי עובד או עובדים שהחברה חייבת להם כסף. בדרך-כלל המטרה בסוף התהליך היא תשלום החובות על-ידי המוסד לביטוח לאומי. לעתים ייעשה ניסיון לתפיסת נכסים של החברה על-מנת שניתן יהיה לפרוע את החובות לעובדים. זהו סדר השלבים בתהליך:

(1) יש לשלוח למעסיק מכתב התראה עם פירוט החוב. את המכתב יש למסור במשרדי החברה הרשומים ברשם החברות. 

(2) אם המעסיק לא משיב למכתב בתוך 21 ימים, ניתן להגיש בקשה לפירוק החברה. את הבקשה יש להגיש במשרדי כונס הנכסים הרשמי ובבית-המשפט המחוזי. מיקום בית-המשפט נקבע לפי מיקום הכתובת הרשומה של החברה. את הבקשה יש למסור גם במשרדי החברה.

(3) לאחר הגשת בקשת הפירוק נקבע מועד לדיון בבית-המשפט. בשלב זה יש לבצע פרסומים בעתון יומי וברשומות (פרסום רשמי של המדינה).

(4) לאחר ביצוע המסירות והפרסומים מוגשת לבית-המשפט המחוזי "תעודת השלמה" ובה אסמכתאות שבוצעו כל הפרסומים הנדרשים.

(5) במועד הדיון בבית-המשפט המחוזי יבדוק בית-המשפט את תעודת ההשלמה, וככל שלא שאין התנגדות מצד החברה - יינתן צו לפירוק החברה וכן ימונה מנהל מיוחד לצורך בדיקת תביעות העובדים.

(6) בשלב זה יש להגיש את תביעות החוב של העובדים דרך מערכת כונס-הנכסים-הרשמי. עלות האגרה עבור הגשת תביעה הינה 309 ש"ח. תביעות החוב מועברות למנהל המיוחד לצורך בדיקתן ואישורן.

(7) לאחר שהמנהל המיוחד משלים את תהליך הבדיקה והאישור של תביעות החוב, הוא מעביר אותן לצורך תשלום למוסד לביטוח לאומי. בשלב הזה אנו מבצעים בדיקה שאכן אושרה כל התביעה. לעתים רבות המנהל המיוחד מחסיר זכויות או מחשב את הזכויות באופן חסר וכאן תפקידו של עורך-הדין לוודא שלא נפלו טעויות. לעתים הדבר כרוך בניהול שיחות ו"ויכוחים" עם המנהל המיוחד. 

* אם המנהל המיוחד לא קיבל את מלוא התביעה, יש לבחון בשלב זה אפשרות להגיש ערעור על ההכרעה. את הערעור יש להגיש לבית-המשפט המחוזי.

(8) הכרעת החוב מועברת למוסד לביטוח לאומי לצורך תשלום. אך גם הביטוח הלאומי עשוי לבצע בדיקה נוספת של ההכרעה ולהחליט שנפלו בה טעויות. לעתים המוסד לביטוח לאומי מבקש מסמכים נוספים, אסמכתאות והוכחות לחלק מרכיבי התביעה. הבירוקרטיה בשלב זה עשויה להיות לעתים להיות ארוכה ומורכבת.

(9) לאחר שגם המוסד לביטוח לאומי מאשר את ההכרעה - התשלום מועבר לחשבון הבנק של העובד.


התהליך המפורט לעיל עשוי להמשך כשנה עד שנה וחצי.


▪ קיראו מאמרים נוספים בדיני עבודה וזכויות עובדים >>


 
לייעוץ ראשוני עם עורך-דין דיני עבודה - התקשר/י 03-6091103
או השאר פרטיך וניצור עמך קשר בהקדם

 

כל הזכויות שמורות לעו"ד אורי שאבי, עורך דין דיני עבודה |  תל אביב, מרכז עזריאלי, הבניין המשולש, קומה 28

איך מגישים תביעה | מפת האתר | צור קשר